Bilgisayar açılmıyor? Ne yapmalıyım?

Bilgisayar açılmıyor? Ne yapmalıyım?

Her bilgisayar kullanıcısının mutlaka başına gelmiş olan bir sorun. Bir sabah kalktınız ve önemli bir işiniz var. Bilgisayarın power tuşuna basıyorsunuz ama bilgisayar açılmıyor. Sizin sorununuz hangisi?  “Işıklar yanıyor ama pc açılmıyor”, “Kasada elektrik var ama bilgisayar açılmıyor”, “Sıfır bilgisayar açılmıyor”, “ekrana görüntü gelmiyor”, “monitöre görüntü gelmiyor” , “Mavi ekran geliyor”  gibi bir sürü şikâyetten birisi olabilir. Bu yazımızda bu sıkıntınız konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.  

Bilgisayar açılmıyor Sorun Nedir ve Nasıl Çözerim

İşletim Sistemleri Sorunları

Bu sorunların çok büyük bir bölümü işletim sistemi kaynaklıdır. Bu yüzden öncelikle işletim sistemi kaynaklı sorunları inceleyelim. Eğer sorun işletim sistemi kaynaklıysa, ekrana görüntü gelir ancak Windows açılışı tamamlanmaz. Açılış esnasında mavi ekran meydana gelir, açılış yarıda kalır gibi sorunlar oluşabilir.

Fiziksel Sorunlar

Bilgisayara hiç elektrik gelmiyorsa, bilgisayarın hiçbir ışığı yanmıyorsa, elektrik var ama görüntü gelmiyorsa veya uzun uzun ses geliyorsa bilgisayarın fiziksel olarak bir aksamında bir sorundan bahsedebiliriz.

Bilgisayar Parçalarında Hasar Kontrolü ve Sorun Tespiti

 • Bilgisayara görüntü gelmiyorsa ilk yapmanız gereken işlemler bilgisayarın kablolarını kontrol etmektir. Basit gibi görünse de birçok sorun bu şekilde çözülür.
 • Bilgisayarınızdan uzun uzun sesler geliyor ise ilk kontrol etmeniz ekran kablosu sonraki ram slotudur. Ram’lerin yerinden çıkması bu seslere sebep olabilir.
 • Bilgisayar açılışında CMOS hatası alıyorsanız muhtemelen BIOS pili bitmiştir. Yapmanız gereken şey BIOS pilini değiştirmektir. Aşağıda BIOS hatasını görebilirsiniz.
 • HDD sorunları ve Harddisk bad sektör varsa yine bilgisayarınız açılmayacaktır. Windows açılışında kalır
 • Bazen USB Bellek bilgisayarın üzerinde takılı kalırsa yine açılmayabilir.
Windows açılmıyor bios pil hatası

İşletim Sistemi Sorunlarından Dolayı Windows Açılmıyor Sorunları

 • Eğer sorununuz “Laptop açılmıyor, siyah ekranda imleç yanıp sönüyor”, “Windows 10 imleç yanıp sönüyor”, “Bilgisayar açılırken siyah ekranda alt tire yanıp sönüyor” bunlardan biriyse muhtemelen işletim sisteminiz çökmüştür ve yeniden Windows kurmalısınız.
 • Yaptığınız Windows güncellemesi işletim sisteminin açılmamasına neden olabilir
 • Kurduğunuz programlar Windows açılmasına engel olabilir
 • Hatalı sürücü ve ya çakışan aygıtlarda Windows açılmamasına sebep olabilir.
 • Virüs nedeniyle bilgisayarınız açılmıyor da olabilir.

Bilgisayar Açılmıyor Sorunlarının Çözümü

Herkesin aklına ilk gelen çözüm Formatlamak, Windows Kurmak ve Bilgisayarı yeniden yüklemek olacaktır. Evet en kolay ve en çok kullanılan sorun çözme tekniği budur. Fakat Bilgisayarın içerinde önemli dosyaların yedeklenmesi ihtiyacı varsa bilgisayarda dosyalarınız varsa bu yöntem çok riskli olacaktır. Özellikle iş bilgisayarlarında kesinlikle önermiyoruz.

Bunun yerine Windows 10 güvenli Modda başlatma seçeneğini denemelisiniz. Bilgisayar açılışında F8 tuşu ile açarsanız “Windows Gelişmiş Seçenekler Menüsü” açılır buradan Güvenli Mod’u seçerseniz Windows açılışta gelen programları ve bir çok aygıtı devre dışı bırakır. Eğer bu şekilde açılıyorsa yanlış bir program, yanlış bir güncelleştirme yüklemişsinizdir bunu kaldırıp yeniden başlatabilirsiniz.

 Bilinen Son iyi Yapılandırma

Yine F8 Menüsü üzerinden ulaşabileceğiniz bir seçenekte “Bilinen Son iyi Yapılandırma” seçeneğidir. Bu seçenekle Windows en son açılış ayarlarını geri yükler ve bu şekilde işletim sistemi hatasını çözebilirsiniz.

NTLDR dosyası eksik NTLDR is missing hatası ve boot problemleri

Boot dosyalarınıza ulaşılamıyor. Bu sorunun birkaç nedeni olabilir.

 1. Harddisk bozuk olabilir bu nedenle boot dosyalarına ulaşamıyorsunuz.
 2. Virüs boot dosyasını sildi.
 3. Yanlışlıkla boot dosyaları silindi

Böyle bir durumda HDD değişimi ve Format atmak dışında çok fazla seçeneğiniz maalesef yok. Bu nedenle uzmanlardan yardım almak en doğrusu olacaktır.

Online Bilgisayar Servisi bir AKM Bilişim Kuruluşudur.

Open chat
1
Merhaba,

Sizlere destek olmak için buradayız.